Ahoj! Dnes mám pro vás netradiční minutovku v podobě dotazníku, jehož vyplnění vám nezabere o moc víc než právě minutu. Chystám pro vás takovou sérii videí a článků na téma třídění odpadu, tak jsem pro vás na začátek vymyslela deset produktů a zajímalo by mě, jak byste tyto produkty třídili. Dotazník vám hned po vyplnění ukáže správné odpovědi a vše skóre. Níže také najdete zdůvodnění. Tak hodně zdaru!

1. Plato od vajec

Není tomu tak dávno, kdy by vhození plata od vajec do modrého kontejneru bylo považováno za chybu. Počet možností recyklace papíru je totiž omezený a plato od vajec už zkrátka nenašlo využití. Jenže technologie se vyvíjí, takže pokud jste jako správnou odpověď zvolili papír, zvolili jste správně! Případně byste je také mohli kompostovat.

2. Keramický květináč

Pro keramiku není určen ani jeden z barevných kontejnerů, nezbývá tedy, než ji hodit do směsného odpadu, případně můžete odvézt na sběrný dvůr. Keramika jako taková, je často stavebním odpadem.

3. Rolička od toaletního papíru

S roličkou od toaletního papíru či kuchyňských utěrek je tomu stejně jako u plata od vajec, tedy papír je správná odpověď. Vhození do směsného odpadu však není tak velká chyba.

Rolička od toaletního papíru

4. Pokovené zrcadlo

Někoho by možná napadlo vhodit zrcadlo do kontejneru na sklo. Aby však zrcadlo mohlo plně konat svou funkci, nemůže být tvořeno pouze sklem, Neuděláte tedy chybu, pokud zrcadlo hodíte do směsného odpadu.

5. Použitý papírový kapesník

Pokud byste hodili použitý papírový kapesník do modrého kontejneru s papírem, “dotřiďovačům” byste příliš radosti nepřinesli. Takový odpad tedy vyhazujeme do směsného odpadu. Alternativou může být také bioodpad.

 

6. Odřezky masa

Pokud jste vegetarián, pravděpodobně byste odřezky masa ani nevyhazoval. Někoho by mohlo napadnout, že maso či jiné živočišné produkty jako sýry, kosti či kůže patří do bioodpadu. Není to však správně, jelikož se nejedná o rostlinné produkty jako je třeba tráva, listí, zbytky ovoce či zeleniny. Správná odpověď pro maso je tedy rozhodně směsný odpad.

7. Papírová obálka s plastovým okénkem

Nenechali byste se zmást plastovým okénkem a vhodili byste takovou obálku do papíru? Pak jste zvolili správnou možnost! Plastové okénko tříděnému papíru nevadí, jelikož během dalšího zpracování dojde k jeho oddělení. Naopak vnitřní bublinkovou folii je vhodné odstranit.

Papírová obálka s plastovým okénkem

8. Nevymytá plastová lahev od rostlinného oleje

Plasty nemusí být dokonale čisté při jejich třídění, neměly by však být mastné. Pokud tedy lahev od rostlinného oleje nevymyjete horkou vodou se saponátem, raději ji vhoďte do směsného odpadu.

9. Znečištěná krabice od pizzy

Jste milovníky pizzy a říkáte si, jak jsou ty papírové obaly ekologické? Obaly od pizzy jsou bohužel většinou umaštěné a jejich další zpracování jako papíru je tak v podstatě nemožné. Lépe tedy uděláte, když takto znečištěnou krabici vhodíte do směsného odpadu.

10. Obal od deodorantu

V případě obalu není odpověď zcela jednoznačná. Na obalech si můžete všimnout trojúhelníku s číslem 41 uvnitř, který symbolizuje hliník. Zároveň se však jedná o nebezpečný odpad a je velmi těžké zaručit, že je obal opravdu prázdný. Teoreticky tak patří do šedého kontejneru na kovy. Pokud však nebude zaručeno úplně vyprázdnění a v kontejneru se sejde více takových nádob, hrozí nebezpečí vznícení. Proto některé zdroje uvádí jako alternativu směsný odpad či nejlépe sběrný dvůr v případě většího množství takového odpadu.

Pokud jste dočetli až sem a váháte nad dalšími položkami, můžete se inspirovat např. zde či zde. Na obou stránkách naleznete seznam položek a jejich doporučený způsob třídění.

Tak hodně zdaru!

© 2024 felackaholka. Všechna práva vyhrazena.