Ahoj! Dnes jsem pro vás připravila další článek, tentokrát na téma “Praxe při studiu”. Hned na začátku bych vám ráda sdělila pozitivní zprávu, a to, že získat praxi při studiu v technických oborech je rozhodně možné.
Internet
První možností získání pracovního místa v oboru, který studujete, je otevřít počítač a začít vyhledávat na internetu konkrétní pracovní nabídky. Ty můžete nalézt na nespočtu portálů (jobs.cz, prace.cz, fajn-brigady.cz atd.). Zde si můžete pomocí filtrů přizpůsobit vaši žádanou pozici, a pak už jen poslat životopis či motivační dopis.
Další možností, která sice také souvisí s internetem, ale zaslouží si samostatnou kapitolu, je síť LinkedIn. Pokud LinkedIn ještě nemáte, rozhodně doporučuji si ho založit. Jednoduše řečeno je to taková “Business Social Network”. Můžete se zde dočíst spoustu zajímavých informací, přizpůsobit si zobrazované příspěvky právě poli vašeho působení, a to i v oblasti hledání pracovních pozic. Můžete začít aktivně hledat sami nebo si nastavit “hlídacího psa” na pracovní pozice dle vašich požadavků.
Někdy se však dokonce může stát, že vás náboráři osloví sami, proto se vyplatí mít vyplněný svůj profil. Nebojte se ho vyplnit ani v případě, že máte pracovních zkušeností málo nebo téměř žádné. Kromě svého studia si můžete na profil doplnit například své zájmy, zkušenosti z výjezdů v zahraničí, jazykové dovednosti apod.
Přímé oslovení společnosti
Máte svou vysněnou firmu, pro kterou byste rádi pracovali? Koukněte na jejich webové stránky, na kterých má čím dál více firem záložku “Kariéra”, a podívejte se, zda by vás tam nějaká pracovní nabídka nezaujala.
Nenašli jste pozici, která by pro vás byla vhodná? Nebojte se firmu oslovit přímo a napsat, že byste měli zájem u nich pracovat. Určitě není od věci k žádosti připojit životopis. Pokud ve vás firma uvidí potenciál, často se vám pokusí nějakou pozici najít nebo vás přidají do databáze, a jakmile se objeví vhodná nabídka, tak vás osloví. Já osobně jsem tímto způsobem našla svou současnou pracovní pozici a jsem za to neskutečně ráda.
Škola
Další možností, kde můžete pracovní nabídku nalézt, je nástěnka ve škole. Tohoto způsobu firmy často využívají, protože tím cílí právě na studenty, a mají tak větší šanci oslovit vhodného kandidáta z oboru. Pokud tedy máte i v těchto omezených podmínkách distanční výuky možnost zavítat do školy a sháníte praxi, určitě bych se po takových nástěnkách podívala.
Vysoké školy navíc často mají spoustu kontaktů, a tak se jako další možnost nabízí pokusit se pracovní pozici najít skrze jejich PR oddělení.
Bakalářská nebo diplomová práce pro firmu
Za předpokladu, že chcete úspěšně ukončit studium na VŠ, musíte bakalářku nebo diplomku napsat, tak proč si nezkusit vytvořit kontakty s firmou touto cestou? Občas z toho dokonce vyplyne i nějaká finanční odměna. Spousta firem má na svých webových stránkách sekci pro studenty, kde můžete nalézt náměty témat pro bakalářské či diplomové práce nebo jiné projekty. Druhou možností je informovat se o tématech ve škole. Tuto variantu bych však volila pouze v případě, že se bakalářce/diplomce chcete pořádně věnovat, abyste si u firmy neudělali špatné jméno.
Příklady firem, o kterých já osobně vím, že rády spolupracují se studenty:
Čeps, ČEZ, E.ON, Eaton, Gasnet, NET4GAS, PRE, Škoda Auto.
Rada na konec – nebojte se, věřte si, za oslovení nic nedáte!
© 2024 felackaholka. Všechna práva vyhrazena.