Většině z vás už zkouškové období pravděpodobně začalo. V tomto článku se vám pokusím předat několik rad, jak se mi dařilo všechna zkoušková období úspěšně zdolat.

1. Jako první zkoušku jsem vždy zvolila lehčí předmět

Díky tomu, že byl předmět jednodušší, zkouška dopadla úspěšně a já tak získala potřebnou motivaci na následující těžší zkoušky.

2. Nepodcenit to

Jakoukoliv zkoušku jsem se snažila nepodcenit a nechat si dostatek času na její přípravu. Na FELu nebylo výjimkou, že jsem se na jednu zkoušku učila třeba 7 nebo i 10 dní.

3. Zkouška je od slova zkusit

Klasická věta den před zkouškou, která se mi i přes veškerou přípravu honila hlavou: “Mít tak ještě jeden den, to by bylo akorát.” Tento pocit jsem měla často, ale je důležité se tím nenechat příliš ovlivnit a někdy je mnohem důležitější to jít alespoň zkusit. I složení zkoušky je někdy trochu o štěstí a není nic horšího než litovat, že jste na pokus nakonec nešli. To i za cenu toho, že by zkouška opravdu nevyšla. Nebudete rozhodně první ani poslední, a od toho je více pokusů. Navíc má člověk alespoň pro příště lepší představu.

4. Přečetla jsem, rozumím a můžu jít dál

Tak tato věta se u mě ukázala jako největší nesmysl. Pocit, že si stačí něco přečíst v prezentaci a u zkoušky si na to vzpomenu, mě brzy opustil. Zpravidla u mě platilo, že co jsem si nezkusila napsat na papír, na to jsem si u zkoušky zkrátka nevzpomněla. Může to ale souviset i s tím, že mám fotografickou paměť.

5. Učení v týmu

Myslíš si, že něčemu rozumíš? Co takhle si zkusit to vysvětlit spolužákovi nebo spolužačce? Z mých zkušeností je učení ve více lidech skvělá věc. Rozdělíte si otázky, a poté si je vzájemně vysvětlíte. Pozor ale na volbu spolužáků, je důležité si vybrat někoho spolehlivého, aby ti to nakonec spíše neuškodilo.

6. Dostatek spánku

Učí se ti lépe večer? Přizpůsob tomu klidně svůj denní režim, ale nezapomínej na spánek, který je velmi důležitý pro tvou paměť! Na začátku bakaláře pro mě nebyl problém učit se i den před zkouškou až do noci. Postupem času jsem ale zjistila, že je lepší si den před zkouškou dopřát spánek, abych se mohla lépe soustředit.

7. Opakování je matka moudrosti

Když jsem v průběhu učení narazila na věci, které mi dělaly problém, psala jsem si je na papírek bokem a náhodně jsem se k těmto otázkám vracela. Díky tomu jsem si věci postupně zapamatovala a mohla je z papírku škrtat.

Doufám, že některé rady byly užitečné a pomohou ti projít zkouškovým bez větší újmy. Pokud máte sami nějaké tipy, tak neváhejte přispět do komentářů 🙂 Tak hodně zdaru!

© 2024 felackaholka. Všechna práva vyhrazena.