Uvažuješ nad studiem technické školy, ale nejsi si jistý/á, zda je to to pravé? V tomto článku se tě pokusím přesvědčit deseti důvody, proč to podle mě smysl má. Ještě před tím bych však ráda zdůraznila, že tímto rozhodně nechci znevažovat jiné obory!

1. Technika má budoucnost

Tento první bod snad ani není potřeba zvláště obhajovat. Zkus si jeden den spočítat, kolik za den použiješ věcí, které by se neobešly třeba bez elektřiny.

2. Získáš na věci jiný pohled

Pravděpodobně jsi zvyklý/á, že zmáčkneš vypínač a světlo se rozsvítí. Přemýšlel/a jsi už ale někdy, co všechno za tím stojí?

Žárovka

3. Není to jen škola, je to životní styl

Věř nebo ne, ale i když tě třeba některé předměty nebudou brát tolik jako jiné, brzy budeš mluvit jazykem technika/matematika, zejména pak vymýšlet různé vtípky z oboru. Jedním takovým je například “Don’t drink and derive”. Víc takových najdeš např. na těchto stránkách.

Poznáte to také tak, že jste na dovolené v Belgii fascinováni dvojitým vedením nebo že po příletu na Kubu jako jednu z prvních věcí komentujete místní transformátory…

Elektrické vedení

4. Nemusí to být čistě jen o technice

Pokud se necítíš na to, abys byl/a čistě jen technik, například na FELu je spousta programů, které se snaží rozvíjet i tvé manažerské či ekonomické znalosti. Já sama jsem absolvovala program EEM a díky propojení techniky a ekonomiky mám poměrně široký rozhled, za který jsem opravdu ráda a ocenili ho už i mí zaměstnavatelé.

5. Mladých a dobrých techniků je nedostatek

Mládí vpřed! Je potřeba nových techniků, kteří budou tlačit výzkum a pokrok kupředu. Budoucnost je jen na vás!

Technik

6. Být technik neznamená “jen” pracovat v montérkách

Máš představu, že po absolvování technické školy bude tvoje práce vyžadovat každodenní nošení montérek a ochranné helmy? Ano, i to je jedna z možností, kterých je však nespočet. Můžeš analyzovat data, může z tebe být obchodník, díky čemuž můžeš také cestovat po světě. Můžeš vést své projekty jako projektový manažer, možností je zkrátka ohromné množství a záleží jen na tobě, kterou cestu si zvolíš.

7. ING je prostě sexy

Ať si říká, kdo chce, co chce, ale mít před jménem Ing. je prostě sexy.

8. Pokud jsi holka, pravděpodobně budeš na škole plné kluků

Tak tohle může být samozřejmě výhoda i nevýhoda. Výhoda je to například v tom, že kluci si zpravidla těch pár holek na škole poměrně hýčkají a dost možná si mezi nimi najdeš i svého budoucího manžela… Nevýhoda to může být v případě, že tak úplně nestojíš o pozornost.

Já osobně jsem tento fakt vnímala spíše jako výhodu, protože už od základní školy jsem si s holkama většinou příliš nerozuměla a řešit současná témata z oblasti energetiky se spolužáky na VŠ mi bylo bližší.

9. Budeš neustále rozvíjet své logické myšlení

Technická vysoká škola tě naučí, resp. donutí začít pořádně používat mozek. Se samotným memorováním zpaměti si jen horko těžko vystačíš. Zpravidla je potřeba danou látku pochopit a případně aplikovat v jiných předmětech. Neustále tak budeš překonávat své limity a navíc může takový způsob přemýšlení být později tvá silná karta při hledání zaměstnání!

10. V laborkách si budeš moct vyzkoušet pokusy/měření, ke kterým se v běžném životě pravděpodobně nedostaneš

Laboratoř vysokého napětí, pohonů a trakcí, spojení přeseknutého kabelu pro vedení vysokého napětí a spousta dalších laboratorních úloh na studentům vzdorném vybavení.

Elektřina

Pokud tě důvody výše nepřesvědčily, nevadí, samozřejmě to není pro každého. Pokud tě ale přesvědčily, tak věřím, že nebudeš litovat a přeji hodně zdaru!

© 2024 felackaholka. Všechna práva vyhrazena.